Selecteer een pagina

Teamcoaching oefeningen die je direct kunt toepassen in je team

Voor leidinggevenden en teams die elkaar willen versterken

Ben je op zoek naar effectieve teamcoaching oefeningen? Zoek je manieren om jouw team beter te laten samenwerken, communiceren en verantwoordelijkheid te nemen? Op deze pagina vind je een aantal praktische NLP-oefeningen die je direct kunt inzetten tijdens je overleg, intervisie of teamdag.

Deze oefeningen worden veel gebruikt in onze incompany trajecten en NLP-opleidingen. Ze zorgen voor beweging zodat je samen verder komt.

Creëren doen wij samen:

Verbeter de samenwerking in je team met deze NLP-oefeningen

Heldere communicatie begint bij jezelf. Maar hoe blijf je helder als de druk toeneemt, gesprekken vastlopen of collega’s reageren op een manier die jij niet begrijpt? Onderstaande oefeningen helpen je om effectiever te communiceren en jezelf beter te positioneren in het contact met anderen. Wil je meer verdieping? Bekijk dan onze NLP opleiding voor professionals.

1. De Waarnemingspositie-oefening

Veel teamleden kijken (vaak) vanuit hun eigen perspectief. En dat zorgt nogal eens voor misverstanden. Deze oefening helpt om situaties eens door de ogen van een ander te bekijken.

Zo werkt het: Kies een concrete situatie waarin de samenwerking met jou en een collega of collega’s stroef verliep. Laat elk teamlid in gedachten of fysiek op drie plekken gaan staan:

  • Eigen positie: Wat dacht en voelde jij toen?
  • Positie van de ander: Wat zag, hoorde en voelde de ander waarschijnlijk?
  • Helikopterpositie: Wat valt op als je van een afstand kijkt naar het geheel?

Wat het oplevert: Meer begrip voor elkaars perspectief. En minder aannames of verwijten.

2. De Feedback Cirkel: Leer feedback geven waar wel iets mee gedaan wordt

Veel mensen vinden het lastig om feedback te geven zonder dat de ander in de weerstand schiet. Deze oefening helpt je om helder én opbouwend te communiceren.

Stap 1: Neem een concrete situatie in gedachten waarin je feedback wilt geven (bijvoorbeeld een vergadering waarin een collega een belofte niet nakwam). Zorg dat je zelf niet overloopt van frustratie, maar ook niet alles wegpoetst.

Stap 2: Doorloop deze 4 onderdelen:

  1. Waarneming – Wat zag je gebeuren? Beschrijf alleen wat je feitelijk hebt waargenomen, zonder oordeel. Bijvoorbeeld: “In de laatste drie teammeetings ben je telkens later binnengekomen.”
  2. Gevoel – Wat deed dat met jou? “Ik merkte dat ik geïrriteerd raakte en me minder serieus genomen voelde.”
  3. Behoefte – Wat is voor jou belangrijk? “Voor mij is het belangrijk dat we op tijd starten, zodat we alles kunnen bespreken.”
  4. Verzoek – Wat zou je graag willen? “Wil je voortaan zorgen dat je op tijd bent?”

Wil je hier eens meer over lezen? Bekijk dan eens hoe het werkt met de sandwich methode om effectief feedback te leveren

3. De Kernkwadrant-oefening: ontdek je kracht én je valkuil

Soms ontstaat wrijving met collega’s doordat je blijft hangen in je eigen stijl of reactie. Met deze oefening krijg je zicht op je eigen kwaliteiten, valkuilen én hoe je elkaar beter kunt begrijpen.

Stap 1: Kies een situatie waarin je je stoorde aan iemands gedrag. Bijvoorbeeld: je ergert je aan een collega die volgens jou ‘te makkelijk’ met deadlines omgaat.

Stap 2: Vul je kernkwadrant in:

  • Kernkwaliteit: Wat is jouw kracht in deze situatie? Bijvoorbeeld: betrouwbaarheid.
  • Valkuil: Waar kun je in doorschieten? Bijvoorbeeld: perfectionisme.
  • Allergie: Waar had je moeite mee bij de ander? Bijvoorbeeld: gemakzucht.
  • Uitdaging: Wat zou jou helpen om flexibeler te worden? Bijvoorbeeld: loslaten.

Deze oefening helpt je om verantwoordelijkheid te nemen voor jouw kant van het contact, en niet alleen naar de ander te wijzen.

4. Interpretatie of waarneming? Ontdek waarom dit verschil cruciaal is in communicatie

Vaak reageren we niet op wat er feitelijk gebeurt, maar op wat we dénken dat er gebeurt. Deze oefening helpt je om zuiverder te communiceren en minder snel te oordelen.

Stap 1: Schrijf op wat je zag of hoorde in een situatie die je lastig vond. Bijvoorbeeld: “Mijn collega keek op haar telefoon tijdens mijn presentatie.”

Stap 2: Schrijf op wat jij daaruit concludeerde. Bijvoorbeeld: “Ze vindt het niet interessant wat ik zeg.”

Stap 3: Bedenk minimaal twee andere interpretaties. Bijvoorbeeld: “Ze kreeg een dringend bericht.” of “Ze wilde iets opzoeken dat met mijn verhaal te maken had.”

Zo leer je onderscheid maken tussen feit en interpretatie, en voorkom je onnodige spanningen. Wil je hier meer over lezen? Bekijk dan eens de waarnemingsposities van NLP

Communicatie versterken binnen je team? Wij helpen jullie verder

Wil je dat jullie team steviger leert communiceren, beter leert omgaan met feedback of soepeler samenwerkt? Bij JBBX bieden we praktische NLP- en communicatietrainingen op maat, bij jullie op locatie. We denken graag mee over wat jullie team nodig heeft en hoe we daar samen vorm aan kunnen geven.

Waarom organisaties ons inschakelen

We werken onder andere met leidinggevenden van grote organisaties zoals Rabobank, Odido, Nationale Nederlanden en KPN. Vaak worden we ingeschakeld omdat er onderhuids gedoe is, de samenwerking moeizaam verloopt of omdat leidinggevenden behoefte hebben aan sterkere communicatieve vaardigheden.

Onze aanpak is praktisch, confronterend en mensgericht met inzichten die blijven hangen  en die je meteen kunt toepassen.

Neem direct persoonlijk contact op met Jan Bart, eigenaar van JBBX, om de mogelijkheden van incompany trainingen te bespreken.

Jan Bart Brockhuis

Trainer, coach & oprichter JBBX

Wil jij persoonlijk advies over welke opleiding voor jou interessant is? Plan dan hier jouw gratis adviesgesprek

Wist je dat veel werkgevers een opleidingsbudget beschikbaar stellen? Informeer bij je werkgever naar de mogelijkheden en ontdek of jouw opleiding (deels) vergoed kan worden!

Gratis online NLP-workshop voor teamleiders en managers

Wil je eerst zelf ervaren wat NLP jou kan opleveren in gesprekken, samenwerking en leiderschap?
Meld je dan aan voor onze gratis online introductieworkshop van 1,5 uur.

Tijdens deze sessie krijg je inzicht in hoe je NLP kunt inzetten in jouw werk als leidinggevende.
Je ontdekt wat er tussen de regels gebeurt in gesprekken, hoe je sneller schakelt in contact met anderen en waar jouw invloed begint, ook als de communicatie stroef verloopt.

Deze kennismaking is bedoeld voor professionals die eerst laagdrempelig willen onderzoeken of NLP past bij hun rol, voordat ze instappen in een opleiding.

Wat andere zeggen over de opleidingen bij JBBX

Marjolein

Manager Corporate Communication

“Een geweldige deep dive in mijn ambities en persoonlijke keuzen en hoe ik daarover communiceer. Heel veel geleerd en inspiratie opgedaan. Het heeft me niet alleen aan het denken gezet, maar ook in beweging gekregen. Echt een aanrader als je met nieuwe energie een concrete stap wilt zetten.”

Marjolein volgde de 12-daagse NLP Practitioner opleiding

Natacha Bloem

Natacha Bloem

Rabobank

Ik heb onlangs een leiderschapscursus bij JBBX afgerond en deze heeft mijn verwachtingen echt overtroffen.

De ervaring heeft me uitgedaagd om te reflecteren, te groeien en te leiden met meer authenticiteit, doelgerichtheid en empathie. Van het navigeren door teamdynamiek tot het opbouwen van vertrouwen en effectief beïnvloeden – de cursus bood me concrete tools die ik direct kan toepassen.

Wat me het meest opviel, was hoe de JBBX-aanpak leiderschap koppelt aan echte, alledaagse situaties. Het herinnerde me eraan dat leiderschap niet draait om het hebben van alle antwoorden – het gaat om luisteren, leren en er zijn voor anderen.

Als je overweegt te investeren in je leiderschapstraject, kan ik de JBBX-cursus van harte aanbevelen. Soms begint de grootste impact die je kunt maken met hoe je jezelf ontwikkelt.

Natacha volgde de 3 daagse NLP training

Iwar Noordenbos

Iwar Noordenbos

De kwaliteit is voor mij niet te omschrijven in woorden. Stel je open en neem deel aan deze prachtige NLP Cursus. Deze reis is er een die je je leven lang gaat herinneren en kan inzetten om altijd je beste zelf te kunnen bereiken.

Iwar volgde de 12-daagse NLP Practitioner opleiding

Meer lezen over professionele communicatie?

Jan Bart Brockhuis

Trainer, coach & oprichter JBBX

Samen verder kijken naar de mogelijkheden?

Soms is één oefening al genoeg om het verschil te merken. Maar misschien smaakt het naar meer. Wil je verder leren, gericht op jouw team of situatie?
Bekijk onze incompany mogelijkheden of plan een vrijblijvend adviesgesprek. We denken graag met je mee.