Interview met Dawn Henderson over de opleiding Professioneel Coachen.
“Coachen is jezelf als instrument leren gebruiken”
Wie komen er allemaal bij de opleiding Professioneel Coachen? Wat voor mensen zie je langskomen?
We werken met groepen tussen de tien en zestien deelnemers, dus groot genoeg om in groepen te werken, maar klein genoeg voor persoonlijke aandacht. Ik krijg vooral mensen voor me die willen leren hoe ze anderen het best kunnen begeleiden, zowel in hun persoonlijke ontwikkeling als in hun professionele ontwikkeling. Dit kunnen mensen zijn die werkzaam zijn ofwel in het bedrijfsleven of voor grote organisaties, die vaak ook meer over zichzelf willen leren.
Ook is er altijd een deel dat zelfstandig coach wil worden. Dat zijn vaak mensen met een leidinggevende functie of HR-professionals die de kennis en ervaring die ze opgedaan hebben voor zichzelf willen inzetten. Soms krijg ik ook trainers of team-facilitators die zeggen dat ze het individuele werk scherper willen krijgen.
Wat leer je concreet in de opleiding Professioneel Coachen?
Je leert kijken naar patronen in ontwikkeling, en de vraag te stellen: waar komt dit vandaan? Wat doe je als mensen steeds in dezelfde valkuil trappen? In die zin is het ook best een diepgaande opleiding, zowel in coachtechnieken als kennis van de psychologie. We leggen daarbij ook veel nadruk op systemisch werk, met de vraag: waar kom jij vandaan? Wat heeft jou gevormd?
Dat is volgens mij meteen een verschil met de opleiding tot psycholoog. Daar blijf je persoonlijk buitenschot. Bij ons ga je in de vuurlinie staan. Je mag bij ons in je diepste vezels ervaren wat zo’n proces is. Je wordt ervaringsdeskundige.
Hoe kijkt JBBX naar de verbinding tussen persoonlijke en professionele ontwikkeling?
Ik geloof dat je mensen niet uit elkaar kunt trekken. We zijn niet óf een werkmens óf een persoonlijk mens. Ik vind het zelf heel erg leuk om juist echt op dat kruispunt te werken.
Er zijn coaches die juist focussen op het werkveld. Aan de andere kant laten therapeuten het werkveld soms helemaal achterwege. Dat past vaak ook bij hun achtergrond en opleiding, en daarmee helpen ze mensen ook verder. Het is alleen wel zo dat als je een fulltime baan hebt, dat daar heel veel gebeurt.
Het persoonlijke heeft invloed op het werkveld. Dat is ook iets wat bij JBBX in het DNA zit. Ik krijg het bijna altijd terug. In het eerste blok gaan we het hebben over de vraag: waar kom jij nu vandaan? Ik waarschuw er altijd voor bij de intake. Dan nog zeggen mensen weleens: wauw, dat was wel serious stuff. We gaan echt kijken naar welke kruispunten er in je leven zijn geweest die jou gevormd hebben.
Waarom is systemisch werk zo belangrijk in deze opleiding?
We weten allemaal dat dingen soms spannend kunnen zijn. En als dingen spannend worden, dan vallen we altijd terug naar wat we kennen. Naar hetgeen wat we in ons leven geleerd hebben, om welke reden dan ook.
Het systeem waar jij geboren bent, dat is het eerste systeem in je leven waar je die imprint krijgt. Je leert alles over welke plek je mag pakken. Wanneer word ik teruggefloten? Wanneer word ik gestimuleerd? Ook je verhouding tot hiërarchie wordt vroeg in je leven bepaald. Is hiërarchie voor jou veilig? Dit zijn typisch patronen die mensen meenemen in hun volgende systemen van teamwork. Het vormt hoe je omgaat met uitdaging, met kwetsbaarheid. Zeker ook op de werkvloer.
Bij JBBX maken we een mooie brug tussen waar je als mens vandaan komt, waar je nu bent, en waar je heen wilt. Zeker als je de diepere persoonlijke coaching wil gaan doen, heb je hier baat bij.
Hoe past lichaamswerk in de opleiding?
Ik geloof heel erg in mooie breinen, maar ons lichaam vertelt ook een verhaal. En soms zit daar veel meer wijsheid.
We hebben bijvoorbeeld een model waarbij je het onderscheid leert tussen de kritische ouderpositie, de volwassenpositie en het aangepaste kind. Terwijl ik erover praat, doet mijn lijf al andere dingen! Wat ik weleens aan mensen vraag is of ze willen staan en zich voorstellen dat ze heel erg in het oordeel zitten en kritisch zijn naar anderen. En dan stel ik de vraag: hoe voel jij je in jouw lijf?
Dus het is een model wat ik dan niet alleen maar cognitief uitleg met de flipchart, maar ook: ga eens voelen hoe jouw lijf reageert. Ik heb zelf weleens gehad dat ik tijdens een telefoongesprek voelde dat mijn lijf in de aangepaste-kind-rol schoot. Toen heb ik tegen de ander gezegd: wat gebeurt er nou tussen ons? Dit is niet zo handig voor mij, hoe is dat voor jou? Daarna konden we gelijk een heel ander gesprek voeren. Als ik dat alleen vanuit mijn hoofd had moeten doen, had ik misschien alleen op mijn woorden gelet. Maar mijn lichaam vertelde me heel snel op welke plek ik stond. Dat geef ik ook graag mee in de coachopleiding.
Wat maakt de trainers van JBBX uniek?
Bij JBBX zijn we niet van de symptoombestrijding. Wat de trainers bij JBBX uniek maakt, is dat we een overlappende missie hebben waar we allemaal voor staan. Dat is het werken onder de ‘waterlijn’, het aanspreken van heden, verleden en toekomst in onze deelnemers.
Wat de trainers bij JBBX verder uniek maakt, is dat iedereen echt een eigen kleur, achtergrond, persoonlijkheid en werkwijze heeft. Ik ben Annelous niet, Annelous is Jan Bart niet. Wij brengen daardoor ook een breed scala mee, waarmee we mensen ook uitdagen om op zoek te gaan naar hun eigen kleur.
Daarnaast hebben de trainers van JBBX heel veel ervaring, ik doe zelf dit werk al 25 jaar bijvoorbeeld. Dus bij de opleiding krijgen deelnemers ook echt 25 jaar ervaring mee. En we hebben gewoon ook altijd veel lol!
Wat is je boodschap aan mensen die overwegen om deze opleiding te volgen?
Als coach ben je echt je eigen instrument. We maken bij JBBX een mooie brug tussen waar je als mens vandaan komt, waar je nu bent, en waar je heen wilt.
Heeft dit verhaal van Dawn jouw interesse gewekt? Wellicht is onze opleiding Professioneel Coachen ook iets voor jou. Plan hier een vrijblijvend adviesgesprek in voor jouw mogelijkheden.




0 reacties